BAKK DEBT Manager | BAKK windykacja długów
kompleksowe systemy informatyczne b2b
windykacja, windykacja długów, aplikacja windykacyjna, wierzytelności, oprogramowanie windykacyjne, system windykacyjny, windykator, program do windykacji, oprogramowanie do windykacji, e-sąd
16160
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-16160,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-6.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive

AKTUALNOŚCI

BIG

Nowe wywiadownie gospodarcze

Rok 2016 na rynku wierzytelności owocował w zmiany zarówno w prawne, jak i w sposobie dochodzenia należności przez wierzycieli, nie inaczej zapowiada się rok 2017.
Powstały w ostatnim czasie dwa nowe Biura Informacji Gospodarczej:
– Biuro Informacji Gospodarczej EULER HERMES S. A.
– Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
Nowe biura są odpowiedzią na coraz to nowe wyzwania stawiane w zakresie dochodzenia należności oraz weryfikacji informacji o potencjalnych kontrahentach.

W planach ministerstwa znajduje się ponowne przykręcenie śruby komornikom sądowym. Ministerstwo zapowiada bowiem, że zamierza obniżyć i tak skromny – z perspektywy wierzycieli masowych – limit wniosków egzekucyjnych, jakie komornik może przyjąć do poziomu 2500.
Zapowiadane są również istotne zmiany w zakresie dochodzenia należności przedawnionych oraz liczenia terminów przedawnienia.

W reakcji na te zmiany widać wyraźny trend na rynku wierzytelności do inwestycji w nowe sposoby pozyskiwania należności. Na istotności nabierają nowoczesne technologie i masowe podejście procesowe, co najmocniej widać na rynku pożyczek „chwilówek”, w których nowelizacje uderzają najmocniej.

Zmiany w szablonach powództwa tradycyjnego!

Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości zmianie ulegną szablony pism procesowych w postępowaniu cywilnym.
Ustawa została uchwalona dnia 29 lipca 2016 i zgodnie z rozporządzeniem wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia – tzn. 12.08.2016r.
Zmiana niewielka jednak wymagająca edycji szablonów systemowych.

Źródło oraz wzór nowego szablony – http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1213

pozew
fotolia_23197453_subscription_xl_800x600_4

Paraliż EPU!

Od początku 2016 roku ilość pozwów kierowanych do Elektronicznego Postepowania Upominawczego zmalała z 90% do kilkudziesięciu procent.

Zalety EPU nie trzeba przypominać – po wprowadzeniu systemu w 2006r nastała nowa era w masowym dochodzeniu należności. Ostanie miesiące cofają nas jednak do stanu przed dziesięciu lat. Ministerstwo jest świadome problemu jednak żadne konkrety mające usprawnić system nie padły do dziś. Czytając najnowsze doniesienia prasowe obecny stan rzeczy może utrzymywać się przez kolejne kilkanaście miesięcy.  Wszystkiemu winne regulacje prawne, głównie te dotyczące zmiany wysokości odsetek.

Wierzycielom przyszło prowadzić sprawy w postepowaniu papierowym dla sądu właściwego wg adresu zamieszkania dłużnika. Wiąże się to z ogromnym wzrostem kosztów obsługi portfela (koszt wydruku oraz korespondencji) jak również wydłużeniem czasu obsługi wierzytelności.

Trwające regulacje wymuszają wzrost roli miękkiej windykacji (kampanie sms, call-center, wezwania papierowe) z kosztami której wierzyciele również muszą się liczyć.

Trudno przewidzieć spadek/wzrost apetytu wierzycieli na pozyskiwanie nowych wierzytelności. Wycena opłacalności portfela zawsze stanowiło wyzwanie, teraz jednak sprowadza się głównie do „wróżenia z fusów”.

Czy paraliż EPU  sparaliżuje cały rynek windykacyjny? – czas pokaże…

 

Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/943696,paraliz-systemu-elektronicznego-postepowania-upominawczego.html

Komornicy na państwowej pensji?

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa upaństwowienie komorników sądowych.

Komornicy mają być pracownikami sądów, a zarobione przez nich pieniądze mają trafić do budżetu państwa. Nowe prawo miałoby funkcjonować od 2017 roku.

Informacje są na razie niepotwierdzone jednak biuro prasowe ministerstwa oficjalnie zapowiada zmiany w modelu egzekucji sądowej i statusu komornika. Przypomnijmy, że od tego roku komornicy zostali już obłożeniu limitem wniosków egzekucyjnych.

Wszystkie regulacje uderzające w komorników są pokłosiem ich nienajlepszego wizerunku. W ostatnich latach głośno było o nadużyciach przy egzekucjach – przykład rolnika spod Mławy.

Proponowane przez MS zmiany uderzą głównie w dużych komorników, którym zarobki miesięcznie spadną zauważalnie. Nie wróży to dobrze rynkowi windykacyjnemu, gdzie przewiduje się spadek skuteczności egzekucyjnej. Nie wiemy jeszcze dokładnie ile komornik będzie zarabiał, i czy jego zarobki będą adekwatne do wykazanej skuteczności, ale może to wpłynąć na nieopłacalności egzekucji części długów.

komornik_sadowy__a4
e-sąd

100% wzrost kosztów zastępstwa procesowego

Od 2016 minimalne stawki kosztów zastępstwa cywilnego w sprawach cywilnych rosną o 100%.

Nowe stawki minimalne wynoszą wg wartości przedmiotu sporu:

  • do 500 zł – 120 zł
  • 501 zł do 1.500 zł – 360 zł
  • 1.501 zł do 5.000 zł – 1.200 zł
  • 5.001 zł do 10.000 zł – 2.400 zł
  • 10.001 zł do 50.000 zł – 4.800 zł
  • 50.001 zł do 200.000 zł – 7.200 zł
  • powyżej 200.000 zł – 14.400 zł

Co dalej po likwidacji BTE?

aktual

Wyrokiem ogłoszonym 14 kwietnia Trybunał Konstytucyjny podważył zgodność z Konstytucją stosowanego powszechnie przez banki Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE). W uzasadnieniu zaznaczył, że prawo do wystawiania BTE narusza zasadę równego traktowania określoną w art. 32 ust. 1 Konstytucji.

 

Decyzja o likwidacji BTE była sporym zaskoczeniem. Od ponad roku trwają bowiem prace nad wdrożeniem   e-BTE (elektroniczny Bankowy Tytuł Egzekucyjny). e-BTE miało zautomatyzować proces dochodzenia należności przez banki, jednak konsekwencją wyroku TK jest wstrzymanie tej innowacji. Z całą pewnością likwidacja BTE nie wróży dobrze bankom jak również ich klientom.  Banki zaczną przygotowywać zmiany w regulacjach wewnętrznych, by móc stosować alternatywne rozwiązania, jak np. obowiązkowe poddanie się egzekucji czy weksle.

 

Na istotności nabierze zatem postępowanie przed sądem elektronicznym. Oprogramowanie BAKK automatyzujące wewnętrzne procesy organizacyjne oraz zapewniające pełną komunikację z EPU. Oferujemy jedno z najszerszych rozwiązań dwu kierunkowej wymiany z portalem e-sądu dostępne na rynku. Nasze rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebom masowego powództwa poprzez wykorzystanie dwóch alternatywnych kanałów:
– za pośrednictwem portalu e-sądu;
– za pośrednictwem bezpośredniej komunikacji systemowej;

Limit wniosków egzekucyjnych dla komorników!

W 2016 roku przyjdzie komornikom obudzić się w nowych realiach. Uchwalona dnia 09-04-2015 ustawa o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji nakłada roczny limit przesyłanych wniosków egzekucyjnych do komorników. Wraz z nastaniem nowego roku komornik będzie mógł przyjąć odpowiednio 5000 lub 10 000 wniosków egzekucyjnych. Wyjątek stanowić będą lokalni oraz nowi komornicy, których wyznaczony limit nie będzie obowiązywał.

 

Zmiany w ustawie zawiązują ręce nie tylko komornikom lecz wszystkim podmiotom z nimi współpracującymi. Firmom przyjdzie się zmierzyć z zagadnieniem komu i ile wniosków egzekucyjnych mogą przesyłać.

Kluczem do sukcesu jest zapewnienie sprawnej dwukierunkowej wymiany danych pomiędzy kancelariami komorniczymi, a podmiotami sektora dochodzenia należności.

 

BAKK wychodzi naprzeciw tym potrzebom oferując system, który pozwoli zautomatyzować współpracę z wieloma komornikami w zakresie:

  • Automatycznego przypisania wniosków egzekucyjnych do komorników w świetle stosowanych

przez firmy zasad oraz uwzględniając możliwości przyjęcia wniosków egzekucyjnych do obsługi w świetle nowych regulacji.

  • Zapewnienia dwukierunkowej komunikacji z komornikami, dzięki której system komunikuje się

w jeden sposób z wieloma systemami komornika.

  • Raportowania kontrolnego pod kątem efektywności dochodzenia należności przez

poszczególnych komorników.

Dowiedz się więcej o systemie DEBT MAnager